Цукровий діабет знижує якість чоловічої сперми і може викликати безпліддя, вважають дослідники з Великобританії.

Дослідження показали, що сперматозоїди чоловіків з цукровим діабетом містять більше пошкоджених ланцюгів ДНК, ніж сперматозоїди здорових чоловіків. Порушення ДНК сперматозоїдів є однією з провідних причин безпліддя у чоловіків, невиношування вагітності у жінок і передчасних пологів. Точний механізм пошкодження не встановлено.

У дослідженні, результати якого опубліковані в журналі «Репродукція Людини», вперше порівняли аналізи сперми здорових добровольців і хворих на цукровий діабет. Всього розглядалося 56 зразків насінної рідини.

При порівнянні з’ясувалося, що в насінні хворих на цукровий діабет фрагментованих ділянок ДНК було 52% проти 32% у здорових чоловіків.

Крім того, дослідники з’ясували, що генетичний матеріал хворих чоловіків містить більше делеций ДНК мітохондрій – мікроскопічних енергетичних станцій клітини.

Загальний обсяг сперми був так само меншим у діабетиків, однак, різниці в концентрації, рухливості і структурі сперматозоїдів не було.

Не дивлячись на те, що всі чоловіки які брали участь в дослідженні, хворіли на діабет першого типу, коли організм не виробляє достатньої кількості інсуліну, аналогічні зміни були і в сімені чоловіків, хворих на діабет другого типу, що характеризується нечутливістю жирової тканини до нормального кількості інсуліну.

На думку вчених, причиною такого явища теоретично може бути високий рівень цукру в крові хворих. На думку головного спеціаліста по діабету Великобританії Метта Ханта, не дивлячись на те, що дослідження мало маленьку вибірку, результати виявилися дещо лякають, так як кількість хворих на діабет чоловіків неухильно зростає.