Показання для проведення ЕКЗ з використанням донорських яйцеклітин 

  1. Відсутність яйцеклітин, обумовлене природною менопаузою, синдромом передчасного виснаження яєчників, станом після видалення яєчників, радіо-або хіміотерапії, а також аномаліями розвитку.
  2. Функціональна неповноцінність яйцеклітин у жінок, які мають генетичні порушення, що можуть передаватися потомству.
  3. Неефективність декількох раніше проведених спроб стандартного ЕКЗ і ПЕ при недостатній реакції яєчників на стимуляцію овуляції, неодноразовому отриманні ембріонів низької якості, перенесення яких не призводить до настання вагітності.

 

Протипоказання

  1. Соматичні і психічні захворювання, при яких існують протипоказання для виношування вагітності.
  2. Вроджені вади розвитку або набуті деформації порожнини матки, при яких неможлива імплантація ембріонів.
  3. Пухлини яєчників.
  4. Гіперпластичні процеси ендометрію.
  5. Доброякісні пухлини матки, що вимагають оперативного лікування.
  6. Гострі запальні захворювання будь-якої локалізації.
  7. Злоякісні новоутворення будь-якої локалізації, у тому числі в анамнезі.

 

Наявність чоловічого фактора безпліддя не виключає можливість використання донорських яйцеклітин. Аспірація сперматозоїдів з придатка яєчка (PESA, MESA, TESA) і ін’єкція одиничного сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини (ІКСІ) – два найновіших метода лікування чоловічого безпліддя, які можуть застосовуватися в поєднанні з використанням донорських яйцеклітин. Донорські яйцеклітини можуть застосовуватися також і в поєднанні з використанням донорської сперми.

В минулому подружні пари з серйозними патологіями яйцеклітин або сперми мали всього два варіанти вибору: всиновлення або бездітність. Сьогодні донорство яйцеклітин, TESA і ІКСІ надають третій варіант: можливість для подружньої пари разом пережити вагітність і народження дитини.

Донори яйцеклітин піддаються певному ризику ускладнень і труднощів, пов’язаних з необхідністю поєднувати роботу з циклом донорства, тому вони отримують відповідну матеріальну компенсацію за свою участь в програмі донорства.

Використання донорських яйцеклітин є дорогим методом лікування, оскільки відбір, обстеження донорів і їх матеріальна компенсація збільшують вартість процедури ЕКЗ. Однак висока результативність програм ЕКЗ з донорськими яйцеклітинами дає багатьом парам найвищий шанс на успіх. Частота настання вагітності в циклах ЕКЗ з донорськими яйцеклітинами становить 60-65%.

Останнім часом досягнуті великі успіхи в технології вітрифікації яйцеклітин, при якій використовується дуже швидке заморожування. Це дозволить в майбутньому заморожувати, накопичувати і зберігати донорські яйцеклітини, значно спрощуючи їх використання, а також утримувати їх протягом пів року в карантині до повторного обстеження донорів на ВІЛ, сифіліс і гепатит.