Роберт Едвардс і перша “дитина з пробірки” Луїза Браун (праворуч), вже зі своїм малюком

Нобелівської премії в області фізіології і медицини удостоєний британський ембріолог Роберт Едвардс, який розробив технологію екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), більш відому як “зачаття в пробірці”.

В результаті серії експериментів, проведених Едвардсом в 1950-ті, 60-е і 70-е роки, стало можливим поява в липні 1978 року Луїзи Браун – першої дитини, зачатої в лабораторних умовах, поза тілом матері.

З тих пір з застосуванням методики екстракорпорального запліднення на світ з’явилося вже більше мільйона “дітей з пробірки”.

У заяві Нобелівського комітету сказано, що розробки Едвардса зробили можливим лікування безпліддя, від якого страждають близько 10% пар по всьому світу.

“Славетний вчений”

Розробкою технології ЕКЗ професор Едвардс займався спільно з гінекологом Патріком Стептоу. Суть методики полягає в лабораторному заплідненні яйцеклітини і приміщенні її в матку біологічної або сурогатної матері.

Патрік Стептоу помер через 10 років після появи першого “дитини з пробірки”, в 1988 році.

За словами Майка Макнамі, головного лікаря клініки ЕКО Bourne Hall неподалік від Кембриджа, “Боб Едвардс – один з найвидатніших учених, натхненна робота якого на початку 1960-х призвела до прориву, який дозволив зробити краще життя мільйонів людей по всьому світу”.

“Боб Едвардс користується глибоку повагу всіх, кому довелося з ним працювати або проходити лікування під його наглядом. Я дуже радий, що мій шановний учитель, колега і друг отримав таке визнання”, – сказав Макнамі в інтерв’ю Франс прес.

Сам 85-річний Едвардс, за словами його представника, занадто слабке здоров’я і не може давати інтерв’ю.