За словами координатора дослідницького проекту доктора Серджіо Соареса, вчені впевнені, що їм вперше вдалося довести негативний вплив куріння не тільки на яйцеклітини, але і на стінку матки курці. У проведеному дослідженні взяли участь більше 800 пацієнток клініки з лікування безпліддя в Лісабоні. Учасниці дослідження були розділені на дві групи. До першої групи «важких курців» були віднесені 44 жінки, викурити по 10 і більше сигарет на день, до другої групи потрапили некурці пацієнтки і ті, хто дозволяв собі затягнутися лише час від часу. Всі учасниці були замужем за некурящими чоловіками. Яйцеклітини, що використали при ЕКЗ, що належить некурящим донорам.

За даними дослідників, ЕКО значно гірше допомагало завзятим курцям – в результаті лікування завагітніти вдалося лише 34,1% з них. У другій групі лікування завершилося успіхом в 52,2% випадків. Крім того, в групі завагітніли курців спостерігалося підвищене число ускладнень вагітності.

На думку Соареса, отримані дані говорять про те, що токсичні компоненти тютюнового диму можуть порушувати взаємодія заплідненої яйцеклітини з епітелієм матки і перешкоджати імплантації яйцеклітини в стінку матки. У той же час, за даними вчених, серед курців, яким все ж таки вдалося завагітніти, спостерігався підвищений число множинних вагітностей. У їхній групі двійні та трійні народжувалися в 60% випадків, тоді як в групі некурящих – тільки 31% випадків. На думку Серджіо Соареса, виявлена ​​тенденція може означати, що компоненти тютюнового диму по-різному впливають на стан стінки матки у різних пацієнток. «Добре відомо парадоксальне і залежне від дози вплив нікотину на тканини яєчників. Не виключено, що щось подібне відбувається і в матці », – зазначає Соарес. Втім, для підтвердження цієї версії необхідні нові, більш масштабні дослідження.