Цикл ЕКО – основні етапи.

Перший етап проведення процедури ЕКО

Це підготовчий етап до процедури ЕКЗ. Подружня пара проходить обстеження і підготовку до екстракорпорального запліднення. Обстеження подружня пара може пройти за місцем проживання.


Другий етап проведення процедури ЕКО

Відбувається моніторинг зростання і дозрівання фолікулів. З цього моменту практично і починається лікування. На цьому етапі проводиться індукція суперовуляції (тобто стимуляція дозрівання декількох яйцеклітин в одному менструальному циклі). Для успішного здійснення ЕКО необхідно отримати відразу кілька зрілих яйцеклітин протягом одного менструального циклу. Таку можливість, що забезпечує більше шансів на успіх, представляє використання гормональних препаратів – декапептила, хумегона, Прегніла, або їх аналогів. Ці препарати дозволяють контролювати перебіг менструального циклу і з граничною точністю розрахувати час дозрівання яйцеклітин.
Жінки у віці до 40 років, як правило, включаються в лікувальний цикл з 17-21 дня менструального циклу, що передує циклу стимуляції (індукції суперовуляції). З цього часу починається введення препаратів (декапептила, або його аналогів), які готують яєчники до стимуляції. З 1-3 дня наступного менструального циклу використовуються препарати (хумегон, прегнил і їх аналоги), які безпосередньо стимулюють ріст фолікулів і дозрівання яйцеклітин, а також, зростання ендометрія – внутрішнього шару матки, куди в подальшому буде імплантуватися ембріон. Жінки старше 40 років включаються в лікувальний цикл з 1 дня менструального циклу, в якому буде проводитися стимуляція яєчників з використанням перерахованих вище препаратів.

Зростання фолікулів і дозрівання яйцеклітин

  • на даному етапі оцінюється за допомогою ультразвукового та (за показаннями) гормонального моніторингу. Всі процедури проводяться амбулаторно.

Третій етап проведення процедури ЕКО

Пункція або аспірація фолікулярної рідини, що містить зрілі яйцеклітини. пункція фолікулів і забір яйцеклітин – це операція, яка може виконуватися двома способами.

перший спосіб

  • через передню черевну стінку (трансадомінально) при лапароскопії, вимагає госпіталізації, проводиться під наркозом і в даний час, використовується дуже рідко.

другий спосіб

  • трансвагінальний, при якому пункція яєчників здійснюється через піхву за допомогою спеціальної голки під контролем ультразвукового дослідження. Через свою мінімальної травматичності і хворобливості трансвагінальний спосіб пункції яєчників більш зручний для пацієнток, виконується амбулаторно з знеболенням за бажанням пацієнтів. В день пункції в медичний центр приходять обоє.

Четвертий етап проведення процедури ЕКО – ембріологічний

Отримані під час пункції фолікули яйцеклітини поміщають в спеціальні чашки з живильним середовищем. Потім чашку поміщають в інкубатор, де підтримуються умови, подібні з такими в материнському організмі (точно така ж температура і вміст вуглекислого газу, кисню). У той час, коли яйцеклітини знаходяться в інкубаторі; чоловік здає сперму.
Обов’язковою умовою є попереднє утримання від статевого життя протягом 3-5 днів. У більшості чоловіків при 3-х денному утриманні складу сперми і якість сперматозоїдів бувають найкращими.
Сперматогенез багато в чому залежить від впливу несприятливих факторів. Якість сперми значно погіршується під впливом нікотину, алкоголю, професійних шкідливих умов, стресових ситуацій, при нервовому і загальному перевтомі при гострих і хронічних захворюваннях. Плануючи лікування в медичному центрі ЕКО, необхідно виключити вплив шкідливих факторів або звести його до мінімуму. Необхідно пам’ятати, що склад сперматозоїдів повністю оновлюється протягом трьох місяців. Тому, чим довше чоловікові вдається дотримуватися здоровий спосіб життя, тим краще результат.
Для ЕКО відбираються тільки сперматозоїди, які вчиняють поступальні рухи. Запліднення яйцеклітин проводять через 4-6 годин після пункції фолікулів. Тільки один сперматозоїд з десятків тисяч необхідний для запліднення однієї яйцеклітини. Після об’єднання ядра яйцеклітини настає стадія утворення зиготи. Як правило, через 24 години після злиття яйцеклітини і сперматозоїда, зазначає перший дроблення зиготи і виникає стадія 2-х бластомерів, або 2-х клітинного ембріона.
Стадії 2-4-8 клітинних ембріонів вважаються оптимальними для перенесення ембріонів в порожнину матки.


П’ятий етап проведення процедури ЕКО – перенесення ембріонів в порожнину матки

Перенесення ембріонів проводять через 48-72 години спеціальними катетерами. Однак в деяких випадках перенесення можна здійснити і на більш пізніх стадіях, аж до утворення морули або бластоцисти. У порожнину матки рекомендується переносити не більше 3-4 ембріонів, тому що при перенесенні більшої кількості ембріонів можлива імплантація 2-х і більше ембріонів. Після перенесення ембріонів жінка отримує лікарняний лист з діагнозом “Рання вагітність, загроза переривання”.


Шостий етап проведення процедури ЕКО – діагностика вагітності

Через два тижні після перенесення ембріонів в порожнину матки діагноз “біохімічна вагітність” можна поставити за рівнем хоріонічного гонадотропіну (ХГ) в крові, який виробляється плодовим яйцем. Цей метод більш чутливий, ніж якісний метод визначення ХГ в сечі. Через 3 тижні можна побачити плодове яйце в порожнині матки при ультразвуковому дослідженні.

Успіх ЕКО залежить від багатьох факторів: віку подружжя, реакції яєчників на стимуляцію, кількості і якості сперми, характеру, причин і тривалості безпліддя. Нерідко результат процедури неможливо пояснити з позиції сучасної науки. Від пацієнтів при лікуванні безпліддя методом ЕКЗ потрібно велике терпіння, дисциплінованість і неухильне, дотримання всіх призначень і рекомендацій лікаря.


Сьомий етап проведення процедури ЕКО – редукція

Багатоплідна вагітність – один з чинників, найбільш часто супутніх процедури екстракорпорального запліднення.

Екстракорпоральне запліднення – процес непередбачуваний, для проведення якого лікарі завжди вважають за краще мати деякий запас ембріонів. Відзначено, що ймовірність розвитку вагітності вище, якщо пересадити в матку кілька запліднених яйцеклітин.

Багатоплідна вагітність, особливо при виношуванні трьох або чотирьох плодів, таїть величезний ризик як для матері, так і для майбутніх дітей. Перинатальна смертність при вагітності трійнею набагато вище, ніж при вагітності одним або двома плодами, зазвичай вона досягає 60%. Найчастіше смертельної небезпеки піддаються другий і третій плід. Як правило, це обумовлюється проблемами ведення пологів.

З метою зниження ризику ускладнень, лікарі, що здійснюють ведення вагітності, найчастіше радять жінкам зробити редукцію, тобто видалити зайві ембріони.

Показання до виконання редукції

  • присутність більше трьох життєздатних ембріонів;
  • за бажанням жінки рідко процедура здійснюється при наявності двох ембріонів.

Умови для здійснення редукції

  • згоду пацієнтки на редукцію ембріонів;
  • термін вагітності від 7 до 11 тижнів.

Трансвагінальний метод здійснення редукції.

Оптимальний термін для виконання редукції – 7-8 тижнів.

Виконується в умовах малої операційної. Техніка здійснення цього методу аналогічна маніпуляції по аспірації ооцитів. Всі предмети, за допомогою яких здійснюється редукція, ретельно стерилізуються. Біопсійний адаптер прикріплюється до датчика УЗД. Потім його вводять пацієнтці, що знаходиться під загальним наркозом. За допомогою датчика знаходять ембріон, який передбачається редукувати. Плодове яйце повинно знаходитися біля стінки матки там, де буде зроблений прокол.

Напрямок голки визначається пунктирною міткою, яка виводиться в район грудної клітини редуціруеми ембріона. Під контролем УЗД стінка матки проколюється, голка проникає в тулуб ембріона, після чого його грудна клітина руйнується механічним чином. З метою припинення серцевої діяльності практикується введення спеціальних лікарських препаратів, таких, як хлорид калію або розчин глюкози.

Завдяки застосуванню датчиків, у лікарів є можливість спостерігати за змінами, що відбуваються в плодовому яйці, що дозволяє здійснювати редукцію при невеликому терміні вагітності. Внаслідок цього розсмоктування тканин ембріона, яка зазнала редукції, також відбувається набагато швидше. Крім того, транасвагінальний метод редукції вважається найменш травматичним. Але через помилки при введенні розчину хлориду калію можуть постраждати залишилися ембріони.