В кінці квітня в рамках весняної сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи в Страсбурзі пройшла конференція «Сурогатне материнство: порушення прав людини».

Конференція, організована Європейським центром за закон і справедливість і фракцією Європейською народною партією в ПАРЄ, зібрала депутатів і громадських діячів з різних європейських країн для обговорення проблем сурогатного материнства.

Законодавчий статус сурогатного материнства відрізняється в різних юрисдикціях. У більшості країн ЄС виношування чужу дитину заборонено, і тільки деякі європейські держави – Великобританія, Греція, Україна, Росія, Вірменія, Грузія – прийняли закон, що дозволяє безплідним парам звертатися за допомогою до сурогатної матері. Відсутність в ряді країн законодавчої бази для сурогатного материнства призводить до того, що громадяни цих країн звертаються за послугами сурогатної матері в закордонні клініки, а потім направляють до Європейського суду позов про визнання їх батьківських прав на дитину. У зв’язку зі сформованою ситуацією Комітет міністрів Ради Європи готує рекомендації про права і правовий статус дітей і відповідальності батьків, до яких увійдуть положення про визнання легітимності сурогатного материнства.

В рамках конференції були заслухані доповіді про порушення прав жінки і загрозу комерційної експлуатації сурогатної матері; обговорювалися правові аспекти, зокрема, питання про визначення батьківських прав щодо дитини, в процесі зачаття, виношування і виховання якого задіяні кілька людей (біологічні батьки, донори статевих клітин, сурогатна мати і її чоловік); розглядалася проблема самоідентифікації і психологічного здоров’я дитини, народженої сурогатною матір’ю. Серед доповідачів – представник Російської Православної Церкви при Раді Європи в Страсбурзі ігумен Филип. За його словами, Російська Православна Церква не приймає подібні способи народження дітей і закликає пари, які планують вдатися до допомоги сурогатної матері, звертатися до жінок, що бажають перервати вагітність. У цьому випадку подружжя зможе врятувати життя дитині і вберегти жінку, що зважилася зробити аборт, від гріха дітовбивства.

На закінчення зборів фракція Європейської народної партії в ПАРЄ розпочала збір підписів під декларацією, в якій сурогатне материнство визнається порушенням прав людини і приниженням людської гідності.